Smażenie potraw – jaki olej wybrać?

Potrawy smażone ogółem uznawane są za niezdrowe. Dużo jednak zależy od rodzaju tłuszczu na jakim się smaży, a także od jego ilości. Oto wskazówki dotyczące zdrowego smażenia oraz charakterystyka niektórych rodzajów tłuszczy!

Oleje idealne do smażenia

Olej, który poddawany jest obróbce termicznej, musi mieć wysoki punkt dymienia. Jest to najniższa temperatura, w jakiej olej zaczyna dymić, co oczywiście jest szkodliwe dla zdrowia. Im wyższy punkt dymienia, tym olej lepiej sprawdzi się podczas codziennego smażenia potraw. Takimi właściwościami wykazują się oleje rafinowane, które nie tylko odporne na podgrzewanie, ale też mają długą datę przydatności do spożycia. Najpopularniejsze oleje roślinne, które mają wysoki punkt dymienia, to rafinowany olej rzepakowy, olej słonecznikowy czy olej kokosowy. Co ciekawe, prozdrowotna oliwa z oliwek, nie ma takiej odporności na podgrzewanie. Jednak sprawdzi się do krótkotrwałej obróbki termicznej.

Zrezygnuj z tłuszczy zwierzęcych

Wybierając tłuszcz do smażenia, lepiej jest zrezygnować z tłuszczy zwierzęcych, takich jak smalec, łój czy nawet masło. Są one źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do podwyższania cholesterolu, a więc mają niekorzystny wpływ na zdrowie.

Oleje zimnotłoczone – tylko do sałatek

Wszelkie oleje tłoczone na zimno nie nadają się do smażenia. Przeciwnie, najlepiej przechowywać je w lodówce, aby nie straciły swoich właściwości. Oleje zimnotłoczone, takie jak olej lniany, olej z czarnuszki czy olej rzepakowy, są jednak doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Te z kolei niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej, ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować tych substancji. Dlatego warto włączyć do swojej diety zdrowe tłuszcze nienasycone, jednak jako dodatek do dań na zimno.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *