Sezonowość warzyw i owoców – dlaczego ma znaczenie?

Lato to doskonały czas, aby włączyć do swojej diety jak najwięcej owoców i warzyw. To właśnie w tym okresie każdy może znaleźć swoje ulubione smaki. Sezonowo i lokalnie warto jednak jeść przez cały rok, nie tylko w lecie. Oto powody, dla których dobrze jest sięgać po sezonowe warzywa i owoce!

Sezonowe jest zdrowe

To, co rośnie w danej szerokości geograficznej, jest najbardziej pożywne dla mieszkańców tego obszaru. Dojrzałe warzywa i owoce mają najlepsze wartości odżywcze, dlatego jedzenie lokalnych warzyw i owoców w sposób sezonowy, najkorzystniej wpływa na ludzki organizm. Co więcej, importowane warzywa i owoce, nie tylko nie mają tylu witamin i minerałów. Bardzo często są pryskane, na przykład preparatami przeciw pleśni – jest to konieczne, aby świeża żywność mogła przebyć długą drogę i być nadal zdatna do spożycia.

Najpyszniejsze owoce i warzywa

Sezonowe warzywa i owoce to przede wszystkim bogactwo smaku. Żadne pomidory ze sklepowej półki, jakie znaleźć można w zimie, nie oddaje ani trochę letniego smaku, zapachu czy koloru tych przepysznych warzyw.

Oszczędność pieniędzy

Sezonowe warzywa i owoce nie kosztują dużo, a już na pewno są tanie względem ich importowanych wersji poza sezonem. Jedzenie tego, na co aktualnie jest sezon, to znaczna oszczędność finansowa!

Wsparcie lokalnych dostawców i ekologia

Jedząc sezonowo i lokalnie, sięgasz po produkty od lokalnych dostawców. W ten sposób wspierasz rolników i przedsiębiorców ze swojego regionu. Jedzenie lokalnych przysmaków to też bardzo ekologiczne działanie. Nie przyczyniasz się do popytu na importowane warzywa i owoce, które przybywają bardzo długą drogę, zanim trafią na sklepowe półki.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *