Serce w kraju, życie za granicą

Życie pisze bardzo różne scenariusze. Czasami zdarza się tak, że na pewien czas (albo i na stałe) niektórzy opuszczają granice swojego kraju. Dlaczego tak się dzieje?

Ludzie decydują się na emigracje z wielu powodów. Ciężko znaleźć jeden, jednak wszystkie te osoby łączy jedno – potrzeba zmiany. Wyprowadzka za granicę to wielkie przedsięwzięcie, niektórzy planują je latami, jeszcze inni z dnia na dzień decydują o wyjeździe, pakują walizkę i ruszają przed siebie. Co jednak sprawia, że w ogóle decydują się na taki krok?

PIENIĄDZE

Główną przyczyną wyjazdów z kraju jest chęć podjęcia lepiej płatnej pracy zarobkowej. Dzięki kursom walut (np. funt – złoty albo euro – złoty) dla Polaków praca za granicą jest bardzo opłacalna. Wiele osób w swoich krajach latami boryka się z kiepsko płatną pracą i z trudem wiąże koniec z końcem. Taki wyjazd to szansa na zaoszczędzenie sporej gotówki, którą można potem przeznaczyć na ślub, remont mieszkania czy podróże. Oczywiście pod warunkiem, że wyjazd zarobkowy faktycznie takim będzie. Bardzo łatwo ulec pokusie zakupów i wyższego standardu życia. Ludzie, którzy przetracili ciężko zarobione pieniądze zwykle wracają do kraju z pustymi rękoma i poczuciem porażki.

PRACA

Chęć zmiany pracy na lepszą często motywuje do wyjazdu na granicę. Zdarza się, że tylko poza krajem czeka lepsza oferta pracy w wymarzonej branży lub wyższe stanowisko. Właśnie wtedy sporo osób podejmuje decyzje o emigracji. Rozwój zawodowy to bardzo mocny argument i często to właśnie on jest najsilniejszym bodźcem do zmiany. Dużo łatwiej jest jeśli to firma deleguje pracownika do swojej filii w innym kraju, zwykle zapewnia wtedy mieszkanie i płaci za relokacje.

ZMIANY

Stagnacja, wypalenie zawodowe, kłopoty w związku, rozstanie z partnerem, złe relacje rodzinne, niepowodzenia w pracy, zwolnienie, szybkie tempo życia, zbyt duże zmiany, tragiczne wydarzenia  – wszystko to może być przyczyną przybywania emigrantów. Czasami zostawienie wszystkiego za sobą i radykalna zmiana miejsca zamieszkania pomaga spojrzeć na życie z dystansem.

PODRÓŻE

Kilka miesięcy w Londynie, parę tygodni w Barcelonie a potem weekend w Wiedniu? Dla niektórych to sposób na życie! Inwestują w podróżowanie oszczędności całego życia albo szukają szczęścia w podróży autostopem. Mieszkają wszędzie -w hotelu, pod namiotem, w przyczepie kempingowej, u rodziny albo przyjaciół. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od budżetu, odwagi i samozaparcia bo czasami takie podróżowanie potrafi bardzo człowieka zaskoczyć.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *