Pieniądze – dają szczęście czy nie?

Ci, którzy ich nie mają upatrują w nich źródło szczęścia. Drudzy, którzy mają ich nadmiar z całym przekonaniem twierdzą, że pieniądze nie tylko nie dają szczęścia, ale potrafią je zabrać. Czy istnieje jedna odpowiedź na pytanie o wartość pieniędzy?

Temat towarów wymiennych, później pieniędzy, bogactwa i wszystkiego, co z tym związane towarzyszy człowiekowi od początku świata. Dawniej wartością było samo złoto, z czasem ze względów praktycznych papierowy banknot i monety stały się symbolem złota – czyli symbolem wartości pieniądza. Dla ludzi pieniądze mają bardzo różne znaczenie, inną wartość i tym samym, zupełnie inne drogi prowadzą ich do tego, żeby je zdobyć.

Dlaczego brakuje pieniędzy?

Kwestia pieniędzy zawsze sprowadza się do tego, czego człowiek potrzebuje, z jakim kapitałem startuje, jakie ma marzenia i priorytety. Są ludzie, którzy ich nie mają, albo mają bardzo mało. Składa się na to wiele czynników, ciężko znaleźć jeden właściwy dla wszystkich. Niektórzy, pochodząc z biednej rodziny, znają tylko taki model życia, nawet nie wiedzą, że mogliby żyć inaczej. Albo nie wierzą, że mogliby. Wzorce, które przejęli od rodziców mówią jasno i wyraźnie „co zrobisz, jak nic nie zrobisz?”. Pieniędzy nie było i nie będzie, bo bogacą się tylko bogacze. Szkoda, bo gdyby zostawić za sobą rodzinne schematy to okazałoby się, że życie wbrew pozorom stwarza wiele możliwości do tego, żeby zarobić. Wiele osób nie ma pieniędzy, bo straciło je przez długi, nieumiejętnie prowadzony biznes, upadłość firmy lub co najgorsze, przez nałogi. Alkohol, narkotyki, hazard –zabierają z dnia na dzień coraz więcej pieniędzy, a niestety nie jest to zjawisko tak marginalne, jak mogłoby się wydawać. Innych pochłaniają zakupy, życie ponad stan czy nieplanowane wydatki (bo niestety życie głównie z takich się składa). Dlatego dobrze mieć zapas gotówki, ale nie zawsze jest to możliwe.

Szczęście – dają czy nie ?

To, jak ktoś postrzega pieniądze zależy od tego ile ich ma, czy wcześniej miał dużo, mało itp. Punkt widzenia pieniędzy zależy tak naprawdę od punktu siedzenia tzn. od sytuacji życiowej. Jeśli ktoś ich nie ma, to najbardziej prawdopodobne jest to, że widzi w pieniądzach rozwiązanie wszystkich swoich problemów i z ich pomocą oczekuje podniesienia poziomu życia. Jeśli ktoś ma ich za dużo – to często  stale boi się, że je straci, nieumiejętnie nimi gospodaruje albo…korzysta z życia pełną parą. Czy to sprawiedliwe? Oczywiście, że nie. Zbyt często to od innych zależy to, jak wygląda sytuacja finansowa np. młodzi ludzie, którzy dostali mieszkania od rodziców mają w życiu łatwiej albo jeśli jedna z osób w związku dużo zarabia to automatycznie obydwojgu żyje się lepiej. Są jednak rzeczy, których za pieniądze kupić nie można – zdrowie, miłość, prawdziwa przyjaźń czy czas spędzony razem. Więc, na pytanie czy pieniądze dają szczęście nie ma jednej odpowiedzi. Tak. Nie. Trochę. Czasami. To zależy. Zależy od nas samych.

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *