5 korzyści z posiadania kota

Zalety i…zalety mieszkania z kotem pod jednym dachem są większe niż się wydaje. Sprawdź dlaczego kot powinien jak najszybciej zamieszkać w Twoim domu!

Koty są najbardziej tajemniczymi zwierzętami na świecie. Już w starożytności były uznawane za stworzenia mistyczne, mające kontakt z zaświatami. W buddyzmie koty to zwierzęta przeklęte, ponieważ jako jedyne nie płakały po śmierci Buddy. W średniowieczu były owiane tak złą sławą, że już za samo posiadanie kota można było spłonąć na stosie. Ciemny lud wierzył, że czarne koty to demony, które spiskują z wiedźmami. Na szczęście w kolejnych epokach zostawiono koty w spokoju i pozwolono im chodzić swoimi drogami, już bez oskarżeń o czary. Nie da się jednak zaprzeczyć, że koty są zwierzętami trochę z innego świata. Wielu osobom wydaje się, że nie są zbyt mądre, bo nie reagują na polecenia (na prośby i groźby również). Jednak koci behawioryści już dawno udowodnili, że koty bardzo dobrze rozumieją co się do nich mówi i  jeśli chcą to całkowicie świadomie… to ignorują. Nie zmienia to jednak faktu, że potrafią być wspaniałymi towarzyszami życia codziennego i tworzą z człowiekiem nierozerwalną więź na lata. Oto kilka argumentów, które przekonają do przygarnięcia kota nawet ich zagorzałych przeciwników.

Korzyści zdrowotne

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie kota chroni przed chorobami układu krążenia. Zapobiega też schorzeniom układu oddechowego i stale stymuluje układ odpornościowy do produkcji przeciwciał, co ma duży wpływ na rozwijanie się alergii u dzieci.

Puchate szczęście

Codzienne obcowanie z kotem stymuluje organizm do wytwarzania serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Serotonina obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.  A im mniej stresu, tym mniejsze ryzyko udaru, zawału czy innych przypadłości zdrowotnych. Koty są naturalnym lekiem na długowieczność i znacząco poprawiają jakość życia.

Kocia terapia

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że posiadanie kota pomaga w walce z depresją, smutkiem, a nawet żalem po stracie bliskiej osoby. Co ciekawe, koty mają niesamowicie korzystny wpływ na osoby nieśmiałe, pomagają im się otworzyć i zwiększają pewność siebie. Nie do końca wiadomo jak to działa, ale koty często są najlepszymi przyjaciółmi osób z autyzmem lub zespołem Aspergera, a kontakt z nimi daje lepsze efekty niż inne formy terapii.

Lek na bezsenność

Przeprowadzono eksperyment, polegający na tym, że osoby cierpiące na bezsenność przez 21 dni próbowały zasypiać z kotem. Rezultaty zaskoczyły wszystkich – u więcej niż połowy chorych skrócił się czas zasypiania i wydłużyła się faza snu głębokiego. Wszystko za sprawę mruczenia, kocich wibracji i ciepła, którym czworonogi dzielą się w nocy z człowiekiem. Jeśli więc masz problemy ze spaniem, to zanim sięgniesz po leki sprawdź czy nie lepiej poddać się przyjemnemu działaniu kociego mruczenia.

Towarzysz kot

Zabawy z kotem to niekończąca się przyjemność. Łapanie myszki, zabawa włóczką, w chowanego, w próbę odbicia szynki z kanapki…pomysłów jest wiele, każdy jednak musi najpierw uzyskać aprobatę kociego pyszczka. Zabawa z futrzakiem zawsze oznacza ruch, można więc powiedzieć, że kot  to profilaktyka wielu chorób i domowa siłownia. Jednak  przede wszystkim kot to przyjaciel na dobre i…na lepsze 😊 

Jak oceniasz artykuł?

/ 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *